Anasayfa 10 Haber 10 Yakakent halkı acil çözüm bekliyor
Yakakent halkı acil çözüm bekliyor

Yakakent halkı acil çözüm bekliyor

SAMSUN – ASAN MEDYA | Samsun’un en gözde ilçesi Yakakent halkı tedirgin ve huzursuz.
Samsun Büyükşehir Belediyesi sorumluluğunda inşa edilen “atık su sistemi”‘ nin yetersiz konumlandırılması nedeniyle ilçeyi dayanılmaz kötü kokular sarmış durumda. Eğer acil bir müdahele olmazsa halk çaresiz kalacak.

Yakakent’te deniz yapış yapış

Yakakent açıklarına kurulan balık çiftlikleri başta olmak üzere, çeşitli sebeplerden dolayı deniz kirletilmiş durumda.
Bir kaç ay sonra deniz sezonu açıldığında  neler olacağı bilinmiyor. Deniz son derece kirli. Balık çiftliklerinde,  balıkları beslemek için verilen sunni yemlerden artakalan yağ benzeri bir madde karaya vurarak insanlar için tehlike saçıyor.

Tüm bunlara rağmen balık çiftliklerinin sayısı arttırılmak isteniyor.

Yakakent zehirleniyor

Yakakent’te bulunan sanayi kuruluşları, çevre kirliliğini önlemek adına alınması gereken önlemleri almayarak, filtre kullanmamakta. Komşu şehir Sinop’a kurulmak istenen nükleer santral  da kapıda hazır bir tehlike olarak kendisini göstermekte.

Ve… Yakakent halkının medya’ya anlatıkları…
Söylemleri :

Dar gelirli vatandaşın memleketinde ucuza yaşadığı günler geride kaldı. Ulusal ve uluslararası kâr amaçlı kuruluşların varlığı, tarımın verimini daraltmaya yönelik devlet politikaları, Yakakent’te ucuz ve kaliteli yaşamı olanaksız hale getiriyor. Tüm bunlara karşılık, Yakakent bulunduğu bu olumsuzluklardan kurtulabilir. Yakakent’in eksiklerinin tamamlanması halinde, çevre ilçelerin imreneceği, huzurlu ve mutlu bir ilçe olmayı başarabiliriz. Bu doğrultuda;

balik-ciflikleri

balik-ciflikleri

– Yakakent’te acil olarak sağlık birimlerinin yeterliliği sağlanmalıdır.
– Yakakent’te bilimsel yöntemlerle tarımı ve balıkçılığı destekleyecek insanların yetişmesi için bir Bilim ve Teknoloji Merkezi oluşturulmalıdır.
– Yakakent’te usulsüz hayvancılık ve balıkçılık yöntemlerine son verilmelidir. Gerek deniz hayvancılığı, gerek tarımsal hayvancılıkta sağlık şartları istisnasız bir biçimde sağlanmalıdır.
– Deniz, akarsu, toprak ve hava kirliliğinin önüne geçecek önlemlerin alınması sağlanmalıdır.
– Yakakent’in sahip olduğu turizm potansiyeline ulaşması adına gerekli bilinçlendirme ve koruma çalışmaları sağlanmalıdır.

Biz “Temiz Yakakent İstiyoruz”…

Not : Yukarıdaki haber sosyal medyadan ( Yakakent’lilerin sayfası) derlenmiştir.
Asan Medya

Yorum yazmak ister misin

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Scroll To Top