10 Dakikalık Şarjla 300 Kilometre Menzil Vadediyor

2 min


142
pil
pil
Çinli araştırmacılar, 10 dakikalık şarj ile 300 kilometrelik mesafe kat edilmesine olanak sağlayan yeni bir lityum iyon pil teknolojisi geliştirdiler.

Xinhua Haber Ajansı’nın bildirdiğine göre 50 kWh batarya paketiyle gelen bir otomobilinin tanıtımı, geçtiğimiz salı günü Çin’in Zhejiang isimli eyaletindeki Hangzhou kentinde yapıldı. Hunan Üniversitesi Kimya Mühendisliği Profesörü ve Zhejiang Folta Technology Co. Ltd.’nin Baş Bilimcisi Zhou Xiaoping, “Bu hızlı şarj teknolojisi, lityum iyon piller alanında yapılan Ar-Ge çalışmaları sayesinde ortaya çıktı” diyor.

Zhou, malzemelerin ağırlıklı olarak düşük empedanslı (RLC devrelerindeki direnç miktarı) iyonik bileşiklerden oluştuğunu, böylelikle güç hücresi verimliliğini artırırken şarj olma ve boşalma sırasında gerçekleşen lityum çökelmesinden kaynaklanan güvenlik risklerini azaltacağını da sözlerine ekledi.

Bağımsız test şirketi TUV SUD tarafından yayınlanan bir üçüncü taraf değerlendirme raporu, yeni teknolojiyi kullanan güç hücrelerinin yaşam döngüsünün 150 amperlik bir şarj/deşarj performans testinde şu ana kadar 5.000’e vurduğunu, ayrıca bu sayının 6.000’i görmesinin beklendiğini ortaya koyuyor.

Endüstri uzmanları, hızlı şarj teknolojisindeki bu atılımın daha kısa bir şarj süresi ve daha uzun mesafelerle elektrikli araçların da popülerleşmesinde katkı sağlayacağını söylüyorlar.

************************

Araştırmacılar, Yeni Nesil Pillerde Kullanılabilecek Yarı Likit Metal Anot Geliştirdiler

Carnegie Mellon Üniversitesi’nden araştırmacılar, pil tasarımında yeni bir kilometre taşını temsil eden yarı likit bir lityum metal bazlı anot geliştirdi. Bu yeni elektrot türü kullanılarak yapılan lityum piller, daha yüksek kapasiteye sahip ve tipik lityum metal tabanlı pillerden daha güvenli olabilir.

Lityum bazlı piller, yüksek miktarda enerji depolayabilmeleri nedeniyle modern elektronikte kullanılan en yaygın şarj edilebilir batarya türlerinden biri. Geleneksel olarak bu piller; yanıcı sıvı elektrolitlerden, iki elektrottan, bir anot ve bir katottan oluşur ve bunlar bir zarla ayrılır. Bir pil tekrar tekrar şarj edilip boşaldıktan sonra ‘dendrit’ adı verilen lityum telleri, elektrot yüzeyinde büyüyebilir. Dendritler, iki elektrotu birbirinden ayıran zarı delebilir. Bu, anot ve katot arasında temasa izin verir, bu da bataryanın kısa devre yapmasına ve en kötü durumda alev almasına neden olabilir.

Mevcut pillerde kullanılan uçucu sıvı elektrolitlere önerilen çözüm, bunların katı seramik elektrolitler ile değiştirilmesidir. Bu elektrolitler yüksek iletkendir, yanmaz ve dendritlere dayanacak kadar güçlüdür. Bununla birlikte, araştırmacılar, seramik elektrolit ve bir katı lityum anot arasındaki temasın, çoğu elektronik cihaz için gereken güç miktarını depolamaya ve sağlamaya yetersiz olduğunu bulmuşlardır.

Carnegie Mellon’un kimya bölümünde doktora öğrencisi olan Sipei Li ve Carnegie Mellon’un malzeme bilimi ve mühendisliği bölümünde doktora öğrencisi olan Han Wang, yarı likit metal anot olarak kullanılabilecek yeni bir malzeme sınıfı oluşturarak bu yetersizliğin üstesinden gelebildi.

Li ve Wang, eşit bir şekilde dağılmış olan lityum mikropartikülleri içeren çift iletken bir polimer/karbon kompozit matrisi yarattı. Matris, oda sıcaklığında akıcı halde kalır ve bu, katı elektrolit ile yeterli bir temas seviyesi oluşturulmasını sağlar. Yarı likit metal anotun garnet bazlı bir katı seramik elektrolit ile birleştirilmesi, pili katı elektrolit ve geleneksel lityum folyo anot içeren pillere göre 10 kat daha yüksek akım yoğunluğunda döndürebilir. Bu pil, aynı zamanda geleneksel pillere göre çok daha uzun bir ömre sahip olur.


Like it? Share with your friends!

142

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Erhan Basyayla
Yazar | Reklam | Grafiker | İzmir - Foça doğumlu. İstanbul'da yaşıyor. New York Film Acedemy mezunu. (Film & Video Arts) facebook.com/erhan.basyayla
Choose A Format
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Image
Photo or GIF