Greta Thunberg
Greta Thunberg

Bu kez İspanyada ortaya çıktı

2 min


124

Her yaptığı hareketle gündem olmaya devam eden o kız bu defa ispanya’nın başkenti Madrid’te ortaya çıktı.

25. Birleşmiş Milletler(BM) İklim Değişikliği Taraflar Konferansı’na (COP25) ev sahipliği yapan İspanya’nın başkenti Madrid’in sokakları, iklim değişikliğine karşı geniş katılımlı gösteriye sahne oldu.

Madrid’in merkezinde, “İklim için Yürüyüş” temasında yapılan yürüyüşe 800’den fazla sivil toplum kuruluşuyla sol görüşlü bazı siyasi partiler destek verdi.

Yüz binden fazla kişinin katıldığı gösteride, “Başka bir dünya yok” sloganları atılarak, siyasetçilere “eyleme geçin ve değişin” çağrısı yapıldı.

Aktör Javier Bardem ile şarkıcı Macaco ve Amaral gibi ünlüler de iklim değişikliğine karşı yürüyenler arasında yer aldı.

Biz büyüyoruz ama bu siyasi eyleme dönüşmüyor

“Biz büyüyoruz ama bu siyasi eyleme dönüşmüyor”

Öte yandan fenomen haline gelen İsveçli 16 yaşındaki iklim aktivisti Greta Thunberg, gösteri öncesinde 4 aktivist gençle basın toplantısı düzenledi.

Kendisini, iklim değişikliğine karşı ortaya çıkan gençlik hareketinin küçük bir parçası olarak gördüğünü vurgulayan Thunberg, “Aktivistler olarak her geçen gün büyüyoruz ve daha çok çalışıyoruz. Bir yıldır aktif haldeyiz ama bu siyasi eyleme dönüşmüyor. Siyasetçiler harekete geçmeli, artık bir dakika bile bekleyemeyiz.” ifadesini kullandı.

“Sosyal adaletten konuşurken buna çevre adaletini de dahil etmemiz gerekir.” diyen İsveçli aktivist, 13 Aralık’ta sona erecek COP25’ten somut kararlar çıkmasını ve insanların iklim sorununa karşı daha bilinçli olmasını umut ettiğini vurguladı.

İklim değişikliğine karşı Thunberg öncülüğünde kurulan “Gelecek için Cumalar” adlı girişimin İspanya sorumlusu Alejandro Martinez de “Eğer siyasetçiler gerekli adımları atmazsa, gençler olarak hepimiz gelecekte hayatımızın nasıl etkilendiğini göreceğiz. İklim sorunu küresel ve Gelecek için Cumalar tüm dünyada var olan bir hareket.” diye konuştu.

Like it? Share with your friends!

124

2 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Bu kız için bir sürü şey söylendi. Zaman gezgini falan dediler. Pek çok gösteride ortaya çıkmaya devam ediyor. İlginç bir kız araştırmak lazım 🙂

What's Your Reaction?

Şaşkın Şaşkın
7
Şaşkın
Üzgün Üzgün
27
Üzgün
Berbat Berbat
24
Berbat
Geyik Geyik
22
Geyik
Kızgın Kızgın
18
Kızgın
Komik Komik
15
Komik
Aşk Aşk
12
Aşk
O NE! O NE!
6
O NE!
Cool Cool
28
Cool
Erhan Basyayla
Yazar