Çok sık duş almak hasta ediyor!

2 min


122
Dış kulak iltihabı
Dış kulak iltihabı

Özellikle yaz aylarında sıcaktan bunalanlar rahatlamak için sık sık duş almayı tercih ediyor. Fakat bu alışkanlık kulaklarınızın hastalanmasına sebep oluyor.

Yaz aylarında kişilerin en sık doktora başvurma sebeplerinin başında şiddetli kulak ağrısı ve koyu kulak akıntısı problemleri geliyor.
Bu durumun ortaya çıkmasının arkasında ise sıcaktan bunalan kişilerin çözümü kalabalık havuz ve denize girmekte bulması yer alıyor. Sonuç ise bakteri ve virüslere bağlı olarak gelişen dış kulak iltihabı…

DIŞ KULAK İLTİHABI NEDİR?
Havuz ve deniz suyuna bağlı olarak özellikle yaz mevsiminde artış gösteren dış kulak iltihabı; Psödomanas aeruginosa gibi bakteri ve virüslerin neden olduğu bir sağlık problemidir.
Oluşmasında mantarların önemli bir rol oynadığı dış kulak iltihabı, ortak kullanılan deniz ve havuz gibi ortamlarda kolaylıkla bulaşarak kişide ciddi problemlere yol açabilir.

DIŞ KULAK İLTİHABININ BELİRTİLERİ NELERDİR?
Kulakta ağrı, Tıkanıklık, Koyu kıvamlı ve kötü kokulu akıntı, İrin akıntısı, İşitmede azalma, Lenf bezinde şişme, Kulakta dolgunluk hissi, Kulak yolunda kızarıklık, Çiğneme esnasında hissedilen acı, Döküntü ve pullanma, Yüksek ateş.

HAVUZLAR, HASTALIĞIN BULAŞMASINDA ÇOK ETKİLİ
Dış kulak iltihabının ortaya çıkmasında birçok farklı risk faktörü mevcuttur. Bunların başında kişinin daha önce dış kulak iltihabı geçirmiş olması, kulağı ile temasa geçen suyun kirli olması önemli bir sebeptir.
Bunun yanı sıra temizliğinden emin olunmayan havuzlar, hastalığın bulaşması için çok elverişli ortamlardır.
Bu noktada daha önce dış kulak iltihabı geçiren kişilerin mutlaka kulak tıkacı gibi gerekli önemleri alarak deniz ve havuza girmesi önerilir.

ÇOK SIK DUŞ YAPANLAR DİKKAT!
Dış kulak iltihabının ortaya çıkmasında nem oranının büyük bir rolü vardır. Çünkü kulak kanalında biriken nem ve su, bakterilerin oluşması ve çoğalması için oldukça elverişlidir.
Dolayısıyla özellikle de yaz mevsiminin gelmesiyle birlikte çok sık duş alan kişilerde kulak kanalındaki nem oranı artacağından dış kulak iltihabı gelişme riski daha fazladır.

DIŞ KULAK İLTİHABININ OLUŞMASINDAKİ DİĞER FAKTÖRLER;
Kulak kanalında bulunan ince derinin yaralanması,
Kulağın kendisini dış etkenlerden korumak için ürettiği buşon yani kulak kirinin giderek azalması,
Atopik dermatit, sedef hastalığı, seboreik dermatit gibi hastalıklar,
Alerjik reaksiyonlar,
Çeşitli travmalara, bakteri ve virüslere bağlı olarak gelişen tahrişler.

Dış kulak iltihabı
Dış kulak iltihabı

DIŞ KULAK İLTİHABI NASIL TEDAVİ EDİLİR?
Dış kulak iltihabının tedavi edilebilmesi için öncelikle hastalığın çıkış nedeni ortaya konulmalıdır. Bunun için doktor aynı zamanda orta kulağa da bakar. Çünkü orta kulak için uygulanacak tedaviler, dış kulak için uygun değildir. Bu noktada eğer sorunun dış kulaktan kaynaklandığı kesinleşirse iltihabı durdurmak ve kulak kanalını iyileştirmek için tedaviye başlanır.
Bunun için kulak damlaları, kulak vakumu ve kulak küreti kullanılabilir. Kulak damlaları genellikle; asidik çözeltiler, steroidli damlalar, bakteriler için antibiyotikli damlalar şeklindedir. Daha ağır hastalarda antibiyotik ağızdan da alınabilir.

NASIL KORUNABİLİRİZ?
Öncelikle kulakları kuru tutmak çok önemlidir. Bu sebeple banyo, duş, havuz ve deniz sonrası kulaklarda nem mutlaka alınmalıdır,

Duş sırasında suyun ve şampuanın kulağa kaçmamasına özen gösterilmelidir,
Deniz ve havuza girerken kulak tıkacı kullanılmalıdır,
Kulağı temizlemek için pamuklu çubuğu kulak kanalının içlerine doğru kullanılmamalıdır,
Yakın zamanda kulak enfeksiyonu geçirildiyse yüzmeden önce mutlaka doktora başvurulmalıdır.


Like it? Share with your friends!

122

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Aykut Eren Kışlalı
Yazar
Choose A Format
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Image
Photo or GIF