Elektrikli otomobillerin üretiminde sıkıntılı günler başlayabilir

3 min


159
batarya_krizi
batarya_krizi
porsche
porsche

Elektrikli otomobillerin gündelik yaşantımıza taamamen gireceği günler yakınken üreticilerden gelen haberler hiç te iç açıcı değil.

Tüm dünya benzin ve motorinli araçların tamamen üretimden kalkacağı günü merakla bekliyor. Fakat bu beklentinin süresi biraz uzayacak gibi görünüyor.
Bir kaç ay önce başgösteren “çip” sorunu henüz tam olarak çözümlenmemişken şimdi de “Lidyum pil” sorunu ortaya çıktı.

Son zamanlarda çip krizi nedeniyle otomotiv sektörü zor günler yaşıyor. Ayrıca elektrikli otomobil batarya hücrelerinde kullanılan lityum gibi bazı madenlerde tedarik sorunları mevcut.

batarya_krizi
batarya_krizi

Yeterli lityum, nikel, manganez veya kobalt tedarikinin sağlanamaması, elektrikli araçlara (EV’ler) geçişi yavaşlatabilir, bu araçları daha pahalı hale getirebilir ve otomobil üreticilerinin kar marjlarını düşürebilir.

Volkswagen, Stellantis ve Daimler gibi Avrupa’nın dev otomobil üreticileri, bu sorunlardan etkilenmemek ve batarya hücrelerinde kriz yaşamamak için çözüm yolları arıyor.

EIT INNO ENERGY

Ultima Media otomobil analisti Daniel Harrison, “Arzın pil tedarik zincirindeki talebi karşılayıp karşılayamayacağı konusunda ciddi soru işaretleri var.” diyor.

Avrupa Birliği tarafından finanse edilen bir şirket ağı kuran EIT InnoEnergy’den Ilka von Dalwigk ise, yakın zamanda Avrupa’daki pil yarışında Çinli CATL, Güney Koreli LG ve Japon Panasonic firmalarının  baskın olduğunu dile getirdi.

Von Dalwigk, “Kimse bunu bir sorun olarak görmedi. Düşüncemiz, pil hücrelerini ithal edebileceğimizdi. Ancak görünüşe göre böyle olmayacak.” dedi.

Her ne kadar Avrupa’da batarya hücresi üretmek için dev firmalar olsa da gelecekte darboğaz sorunları baş gösterebilir.

Sektörün önde gelen firmalarının, önümüzdeki on yılda elektrikli araç satışlarının artacağına dair tahminleri, otomobil üreticilerini sarstı ve pil üretimini artırmaya zorladı.

“ÜRETİCİLER HAMMADDE KRİZİNİ YENEBİLECEK Mİ!”

Batarya sorununu ortadan kaldırmak için, milyarlarca dolarlık AB finansman programları ve otomobil üreticileri ve tedarikçileri tarafından yapılan büyük akü tesisi duyuruları yapıldı.

Örneğin Volkswagen, tek başına Avrupa’da altı akü tesisi planlarken, Daimler ortaklarıyla dört tane inşa edecek.

Son zamanlarda, pil hücresi fabrikası duyuruları yoğun ve hızlı bir şekilde geldi ve EIT InnoEnergy, şu anda AB’de yaklaşık 50 projeyi hayata geçirmeyi planlıyor.

Tüm bu planlar gerçeğe dönüşürse, yerel üretim 2030 civarında talebi karşılayabilecek ve yaklaşık 640 gigawatt saat (GWh) kapasite olacak. Bu rakam, yıllık ortalama 13 milyon otomobil üretimi için yeterli.

Ultima Media’dan Harrison, Volkswagen’in planlanan altı fabrikasının, Wolfsburg merkezli şirketin kendi pil ihtiyaçlarının yaklaşık üçte ikisini karşılayacağını söylüyor.

Sonuç olarak üreticiler 2030 yılında batarya hammadde krizini çözüme kavuşturmak için çalışıyor. Ancak yine de markaları, önümüzdeki 8 yıl boyunca zor günler bekleyecek.

TEDARİK ZİNCİRİ VE HAMMADDE İHTİYACI

Batarya hücre üretimindeki bu sorun; lityum, nikel, manganez ve kobalt gibi hammaddelerde yatıyor.

Benchmark Mineral Intelligence’dan (BMI) piyasa uzmanları, “büyük hammadde bağlantısının kesilmesinden” söz ediyor. Uzmanlara göre, her ne kadar fabrikalara yüksek yatırımlar yapılsa da hammadde çıkarma konusunda markalar oldukça geride.

FİYATLAR YÜKSELİYOR

BMI fiyat ve veri analizi başkanı Caspar Rawles, bir yıl içinde lityum karbonat fiyatının iki katından fazla arttığını hatırlattı..

En büyük yatakların Kongo Demokratik Cumhuriyeti’nde bulunduğu ve bazen zorlu çalışma koşullarında çıkarıldığı kobalt madeninde de gelecekte fiyat artışları bekleniyor.

KÜRESEL YARIŞ SÜRÜYOR

Otomotiv endüstrisi, şu anda yarı iletken kıtlığı nedeniyle acı verici üretim kesintileri yaşıyor.

Volkswagen de dahil olmak üzere bazı otomobil üreticileri, özel tedarik sözleşmeleri ile hammadde tedarikini güvence altına almaya çalışıyor.

Şimdiye kadar Avrupalı markalar, lityumu esas olarak Avustralya ve Şili’den, kobaltı Kongo’dan ve grafiti Çin’den tedarik etti.

Katot ve anot malzemesinin en büyük işlemcileri de Çin’de ve Japonya’da bulunuyor.

Ancak geçtiğimiz aylarda Süveyş Kanalı’nı tıkayan bir tanker kazasının da gösterdiği gibi, ticaret anlaşmazlıklarındaki tarife değişiklikleri ve lojistik sorunlar nedeniyle gelecekte bu madenlerin ithalatı daha pahalı hale gelebilir.


Like it? Share with your friends!

159

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

RoXeD

Editör | Yazar
Choose A Format
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Image
Photo or GIF