Google Chrome
Google Chrome

Google Chrome son zamanlarda internet kullanıcılarının canını fena halde sıkmaya başladı

1 min


170
Google Chrome
Google Chrome

Google Chrome son zamanlarda internet kullanıcılarının canını sıkmaya başladı. Özellikle internet sitesi olanlar ve bu işi meslek edinen web masterlar ziyaretçilerinin gün geçtikçe azalmasından şikayetçi.
Google Chrome kullanıcılarının güvenliğini ön planda tutmak amacıyla gerçekleştirdiği güncellemelerle site sahiplerini canından bezdirdi.
Bize ulaşan habere göre, ziyaretçiler tarayıcıyı açtıklarında çoğu zaman virüs uyarısı aldıklarını ve girmek istedikleri siteleri açmaya çalıştıklarında ise, “Bu site kişisel bilgilerinizi, veya şifrelerinizi ele geçirebilir” ibaresiyle karşı karşıya kalarak daha önceden  defalarca ziyaret ettikleri web sitelerine giremediklerini ifade etmekteler.

Yaptığımız araştırmalar sonucundan bu durumun sertifikalardan kaynaklandığı görülmektedir. http:// ile gerçekleştirilen site adresleri bundan böyle https:// olarak kullanılsa da  çoğu servis sağlayıcıları hala yeni sisteme göre sertifika yenilemesi yoluna gitmediklerinden sorunlar yaşanıyor.

HTTPS sertifikaları, bilgisayar ile kullanmakta olduğunuz web sitesi veya uygulama arasındaki verileri şifreler ve verileri engellemek için herkese açık hale getirmeyi neredeyse imkansız hale getiriyor.
Bilindiği gibi çoğu web sitesi HTTPS sertifikalarını bir sertifika yetkilisinden alıyor, bu da zaman içinde web tarayıcıları tarafından güvenilen belirli kurallara ve prosedürlere uygunluğu kontrol ediliyor. Eğer bu durum güvensiz hale getirilirse güven kaybı da yaşanabilir ve bunun akabinde tarayıcılar, o yetkiliden tüm sertifikaları iptal etmesini isteyebilir…

Diğer yandan; Google Chrome’un yeni sürümü olan Chrome 70, birçok güvenilir sitenin “HTTPS” hatası vermesine neden olacak.

Güvenlik araştırmacılığı işi yapan  Scott Helme, en çok aranan 1 milyon siteyi inceledi ve 1139 web sitesinin yüzlerce eski sürümünün, Symantec HTTPS sertifikalarını kullandığını ve Chrome 70’in 16 Ekim’e kadar güvenilir olmayacağını tespit etti.

Sorunun nasıl giderileceği ise belirsiz. Durum fazlasıyla vahim…


Like it? Share with your friends!

170

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

What's Your Reaction?

Şaşkın Şaşkın
7
Şaşkın
Üzgün Üzgün
2
Üzgün
Berbat Berbat
2
Berbat
Geyik Geyik
13
Geyik
Kızgın Kızgın
12
Kızgın
Komik Komik
10
Komik
Aşk Aşk
9
Aşk
O NE! O NE!
7
O NE!
Cool Cool
3
Cool
Aykut Eren Kışlalı
Yazar | facebook.com/aykuterenkislali1 | instagram.com/aykuterenkislali