Kölelik dönemine öykünen fotoğraf istifa getirdi

2 min


140
Kölelik dönemi
Kölelik dönemi

Vogue dergisinin Brezilya Moda Editörü Donata Meirelles, 50’nci doğum gününde 4 siyah kadının arasında “tahta benzeyen” bir sandalyede verdiği poz yüzünden istifa etti. Sömürge dönemindeki efendi ve kölelerini çağrıştıran poz, sosyal medyada tepkilere neden olmuştu.

Amerikan Vogue dergisinin Brezilya Moda Editörü Donata Meirelles, 50’nci doğum gününde verdiği sömürge dönemindeki efendi ve kölelerini çağrıştıran pozuna yönelik tepkiler üzerine Çarşamba günü istifa etti. ​Tepki çeken fotoğrafta, Brezilyalı bir beyaz olan Meirelles, 4 siyah kadının arasında “tahta benzeyen” süslemeli bir sandalyede oturuyor.

Sosyal medyada, siyah kadınların giydiği beyaz kıyafetleri, kölelik döneminde evlerde hizmetçilik yaptırılan kölelerin üniformalarına, sandalye de köle sahiplerinin oturduğu koltuklara benzetildi.

‘SÖMÜRGECİLİĞE ÖYKÜNEN BİR SAHNE’

Marie Claire dergisinin yazarlarından Stephanie Ribeiro, Twitter mesajında “Siyah kadınlar egzotik bir sahnenin objeleri olarak kullanıldı. Sömürgeciliği çağrıştıran ve o döneme öykünen bir sahne. Beyazların üstün olduğu, siyahların da aşağılandığı bir tasvir” dedi.

Ünlü Brezilyalı şarkıcı Elza Soares de Instagram mesajında “Hayatınızın mutlu bir anını renklendirmek için seçtiğiniz temayla, insanları ne kadar incitebileceğinizi düşünün. Onların anıları ve çektikleri sıkıntıları düşünün” dedi.

Bir başka Instagram kullanıcısı ise “Biri 1860’tan diğeri de 2019’dan” diyerek Meirelles’in pozunu, kölelik döneminin simge fotoğraflarından biriyle kıyasladı. Fotoğrafta bir efendi kadın, başında bekleyen iki köleyle görülüyor.

‘BU TARTIŞMANIN HEPİMİZ İÇİN ÖĞRETİCİ OLMASINI UMUYORUM’

Meirelles, siyahların çoğunlukta olduğu Bahia eyaletinde düzenlenen partiyle ilgili eleştirilere ertesi gün yanıt verdi, sandalyenin “candomble” adlı dini folklorun bir parçası olan bir sanat eseri, kıyafetlerin de geleneksel Bahai kıyafetleri olduğunu söyledi, “Yine de farklı bir izlenim verdiysem üzgünüm” dedi.

Vogue’ın Brezilya baskısının özür mesajında da “Vogue Brezilya olarak yaşananlardan derin üzüntü duyuyor, bu tartışmanın hepimiz için öğretici olmasını umuyoruz” denildi.

Marie Claire yazarı Ribeiro ise “Neyin ırkçı neyin ırkçı olmadığını söyleyecek bir ekip kurmak yerine siyahları çalıştırmaları yeterli” dedi. 210 milyon nüfuslu Brezilya’da halkın yarısından fazlası kendisini siyah ya da melez olarak tanımlıyor. Vogue Brezilya’da siyah bir kadın, ilk kez derginin kuruluşundan 36 yıl sonra, 2011’de kapak olmuştu. (Kaynak: Sputnik)


Like it? Share with your friends!

140

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ayberk Erkin

Yazar
Choose A Format
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Image
Photo or GIF