Samsun Gençlik Festivali’nden Pentagram ve Bulutsuzluk Özlemi kritiği

3 min


163
Pentagram Samsun konseri
Pentagram Samsun konseri
Samsun Gençlik Festivali 2019
Samsun Gençlik Festivali 2019

Samsun Gençlik Fetivali sona erdi.

Binlerce müzik severin coşkuyla izlediği, adeta müziğe doyduğu etkinlik geride mutlu anılar bırakarak bitti.

Özellikle festivalin birinci gününde müthiş bir heyecan vardı izleyicilerde. İçeriye girmek için sıra bekleyenler uzun kuyruklar oluştururken, bazıları kamp sandalyesini de yanında getirmiş, dinlenmeye çalışırken bir yandan da  içeceğini keyifle yudumluyordu.

Her şey güzeldi fakat yerlerdeki pet şişelerin, bira ve diğer içeçeklerin oluşturduğu çöp dağı inanılmazdı. Yüzlerce insanın oluşturduğu bir kuyruk  ve her bir kişinin yere attığı çöp… İnanamadım gördüğümde. “Yeni nesil bu kadar düşüncesiz olamaz” diye düşündüm dakikalarca…

Evet gelelim bu yazıda anlatacaklarıma.
Aslında bu yazımda festivalin dört gününü anlatmak isterdim fakat çok uzun bir yazı olabileceğini düşünerek Bulutsuzluk Özlemi ve Pentagram hakkındaki izlenimlerimi anlatmayı daha uygun gördüm.

BULUTSUZLUK ÖZLEMİ

Bulutsuzluk Özlemi
Bulutsuzluk Özlemi

Konser alanına geldiğimizde etraf pek kalabalık değildi. İnsanlar dışarıya çıkmaya çalışıyordu.” Bu hiç normal değil” dedim kendi kendime. En yakınımdaki bir gencin omzuna dokunarak sordum:” Ne oldu, herkes gidiyor! Festival iptal mi yoksa?” diye sordum. “Yok be abi” dedi. “Ara verildi, o yüzden dışarı çıkıyorlar.”

Hazır insanlar azınlıkta iken sahne önüne yerleşmek hiç zor olmadı.

Yaklaşık 30-35 dakika sonra sahne ışıkları bana göz kırpmaya başladı. Arkama baktığımda müthiş kalabalık çoktan yerini almıştı. Önce Akın Eldes geldi sahneye. Gitar pedallarını ayarlamaya çalışırken diğer elemanlar ve tabiiki Nejat Yavaşoğulları sahnede.

Merhaba

” Merhaba. Özlemiştik Samsun’u ” dedi. Ve ” Biliyorsunuz, yakında her şey çok güzel olacak” diye ekledi sözlerine. Büyük bir alkış ve konser başladı. Mükemmel bir saund ve harika bir performans. Hiç ara vermeden peşpeşe çalınan şarkılarla müziğe doyduk demek bile yetersiz olur bu anlatımda. Akın’ın gitar soloları ilk iki şarkıda zayıf kalsa da sonraki şarkılarda kuvvetliydi. Güneye Giderken, Sözlerimi Geri Alamam, Uçtu Uçtu, Bağdat Kafe çaldıkları parçalardan bazıları…
Sina Koloğlu bir ara sahne önüne geldi ve her zamanki gibi seyirciyi daha da fazla coşturmayı başardı. Klavyeden gelen hammond tonlar ise anlatılmaz, dinlenir cinstendi…

Grubun sahnesi ve şarkıları çok iyiydi. Konser sonunda “Şimdi size bir şarkı öğreteceğim “dedi. “Her şey çok güzel olacak. Zaman tamam, tamam zaman…” Binlerce insan hep birlikte bu şarkıyı söyledik. “Her şey çok güzel olacak” dedik. Ve bizleri selamlayarak sahneden ayrıldılar.

PENTAGRAM

Pentagram - Mezar Kabul
Pentagram – Mezar Kabul

 

Bulutsuzluk Özlemi’nin ardından sönen ışıklar ve çalmaya başlayan müzik bizlere heavy metal’in yaklaşmakta olduğunu haber veriyordu sanki. Kısa zamanda havaya girdik ve sahnenin yeniden yapılanmasını beklemeye başladık.

Davul gitti, yeni davullar geldi ve Marshall amfiler arkaya üst üste dizildi ve dev ekranda “PENTAGRAM” logosu.

İlk Cenk Ünnü geldi sahneye. Davulunun başına oturdu ve diğerlerini beklemeye başladı. Işıklar tamamen yanmadan tüm elemanlar sahnedeki yerini aldı. İlk şarkıyı Hakan Utangaç seslendirdi, harikaydı ve sonra Ogün Sanlısoy’u anons etti. Sahneye gelen Ogün, İngilizce seslendirdiği, kendiyle özdeşleşmiş şarkılarını söylerken sergilediği performans görülmeye değerdi doğrusu.

Gökalp Ergen, Ogün Sanlısoy’un anonsuyla sahneye geldi. Sahnenin önünde durarak seyircilerle göz teması kurduktan sonra şarkılarını söylemeye başladı.

MURAT İLKAN
“Sanırım bu gece Murat İlkan yok” diye düşünürken onun karşımıza çıkması inanılmaz bir heyecan ve mutluluktu. Şarkılarını ayakta ve her zamanki eşsiz yorumuyla seslendirdi. Sonrasında sahneye gelen Ogün Sanlısoy ve Gökalp Ergen, Murat İlkan’a vokal yaparak destek verdi. Sahnedeki bu dayanışma, sevgi ve dostluk her şeye bedeldi benim için. Uzun ince bir yoldayım, Bir ve diğer şarkılar efsaneydi.

Bir solukta sona gelinen konserde, Ogün Sanlısoy: ” Bizim çok sevdiğimiz bir şarkı var. O şarkıyı bu gece sizin söylemenizi istiyoruz.” dedi ve “SONSUZ” playback olarak çalmaya başladı. Hep birlikte çılgınlar gibi bağırarak söyledik şarkıyı… Ve veda zamanı geldiğinde artık geleneksel hale gelen selfie çekimi yapıldı.

İşte o selfie:

Pentagram Samsun konseri
Pentagram Samsun konseri

Harika zaman geçirdik… Açtık, doyduk.
Sağol Pentagram.

Turgay Asan
24.06.2019
“Bir festivalin ardından izlenimler”

 

Sahne önü fotoğrafları:A.Kadir Hacıoğlu


Like it? Share with your friends!

163

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Turgay Asan

Editör-Yazar
Choose A Format
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Image
Photo or GIF