Samsun’un ilçesi Yakakent’te halk deniz kenarlarında çadır kuran vatandaşlardan şikayetçi

3 min


183
Yakakent
Yakakent

Samsun’un ilçesi Yakakent’te halk deniz kenarlarında çadır kuran vatandaşlardan şikayetçi.

Yakakent turistik açıdan gelecek vadeden ama henüz önemli bir yatırımın gerçekleşmediği kendi haline bırakılmış güzel bir ilçe.

Yakakent
Yakakent

Halk, yaz aylarında  denizin kabarmasını önlemek üzere yapılmış “T” lerde denize girmeyi tercih ediyor. Çoğu zaman oldukça kalabalık olan sahillerde bazen havlu atacak yer bulmak bile oldukça zor. Tüm bunların yanısıra, gençler ve dışarıdan misafir olarak gelen insanlar kamp alanı izni olmadığı halde sahile çadır kurarak tatil yapıyor. Buraya kadar her şey güzel fakat ortada büyük bir sorun var.  Bu çadırcılar tuvalet ihtiyacını nasıl gideriyor? Çevrede bu durumu gözlemleyen vatandaşların bize bildirdiğine göre, bu insanların ihtiyaçlarını kayaların arasına ve yüzmeye gelenlerin havlularını serdikleri kumlara yaptıkları yönünde.

Yakakent

Belediyenin çadırcıları yeterince denetlemediği ve cezai müeyyide uygulamadığı yine bize bildirilen bilgiler arasında.

Sağlık ve hiljen açısından yetkililerin bu durumla ilgilenmesi Yakakent halkının dilekleri arasında.

 

 

Yakakent hakkında tarihçe :
Yakakent 1800 yıllarında Gerze’den gelen 3 – 4 aile ile kurulmuş, 1893 – 1895 yıllarında Rus işgalinden kaçan Doğu Karadenizlilerin ve 1922 yılında Selanik’ten gelen göçmenlerin yerleşmesiyle büyümüştür. 1896 yılında muhtarlık, 1 Mart 1963 yılında Belediye Teşkilatı kurulmuştur. Aynı yıl Gümenez olan ismi, kıyı şehri anlamına gelen Yakakent olarak değiştirilmiştir. 1963 yılından sonra “Kıyı Şehri” anlamına gelen “YAKAKENT” ismini almıştır. Yakakent 09.05.1990 gün ve 20523 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan 3644 sayılı 130 İlçe Kurulması hakkında kanun ile kurulmuş, ancak 1991 yılında İlçe teşkilatlanmıştır.
     Coğrafi Durumu:
Yakakent Karadeniz kıyısında Sinop il sınırı arasındaki geçit noktasındadır. Samsun iline bağlı ilçenin Samsun ‘a uzaklığı 84 km dir. Doğusunda Alaçam, Batısında Gerze, Güneyinde Canik Dağları, Kuzeyinde Karadeniz yer almaktadır. Kıyılar denize bazı yerlerde yatay, bazı yerlerde diktir. İlçenin 14 Km. kıyı şeridi ve 4 Km. Sahil Bandı vardır. Köylerle birlikte yüzölçümü 204 Km2.’dir. İlçe Merkezinin ortalama yüksekliği 3 m. İlçenin rakımı ortalama 690 m.’dir.
             Dağlar; İlçenin güneyinde Canik Dağları bulunmakta olup; Uzunkız’da Köse Osman Tepesi 1397 m., Uzunkız – Karaaba arasında Sivri Tepe 1298 m, Mutaflı Gökyar Mahallesi Kaşbaşı Tepesi 1136 m.’dir.
Akarsular; İlçenin önemli akarsuları Yakakent Çayı ve Celevit Çaylarıdır.
            İlçenin 103 Km2 ormanlık sahası mevcuttur. Ormanlarımızda çoğunlukla çam, meşe, kayın, köknar ağaçları bulunmakla birlikte defne alanı olarak da zengindir.
            Sosyo – Ekonomik Yapısı:
İlçe ekonomisi tarımsal karaktere sahip olmakla beraber; balıkçılık ekonominin can damarıdır. Karadeniz’de avlanan her türlü balığı ve dünyaca ünlü mersin balığını burada bulmak mümkündür. Sayıları yetmişe yakın irili ufaklı balıkçı tekneleriyle balık avlanmaktadır.

Deniz ürünlerini değerlendiren özel sektöre ait iki fabrika bulunmaktadır. Bunlardan biri Sür-San Balık Unu ve Yağı Fabrikasıdır. Diğeri ise İpek Gıda Fabrikasıdır. Burada Vatoz, Köpek balığı ve Kum midyesi gibi bazı deniz ürünleri işlenip, şoklanarak Fransa’ ya ihraç edilmektedir.

            İlçe son dönemde defne yetiştiriciliğine önem verilip, bunun için kooperatif kurulmuştur.
Bölgenin İklimi:
Gerek yağış gerekse sıcaklık yönünden devamlı farklılık görülmekle beraber genellikle yazları yağışlı ve sıcak, kışları yağışlı ve ılık geçer. Yağmur daha çok ilkbaharda düşer. En yüksek sıcaklık Temmuz ayında  ( 35.4  C ), en düşük sıcaklığı ise Ocak ayında (-5.0 C ) yaşanır.  Yıllık ortalama yağış 639.1 Kg/m2’dir.
Gezi Yerleri Mesire Yerleri             
İlçeye 7 km. uzaklıkta Samsun – Sinop karayolu üzerinde bulunan Çamgölü mevkii denizin, ormanla iç içe olduğu bir doğa harikasıdır. Çam ağaçlarının denizle kucaklaştığı bu eşsiz sahil maviyle yeşilin en güzel uyumunu yaratmıştır. Bu yöre Orman İşletme Müdürlüğü tarafından piknik yeri olarak düzenlenmiştir.
Kozköy Mahallesi mevkiinde sahil şeridi ise kumsal ve doğal plajı ile ilçeye ayrı bir güzellik katmaktadır.
Kayalıköyü mevkiindeki kunduz (Balık) gölü özellikle ilkbahar ve yaz aylarında kamp yeri olarak kullanılmaktadır.
Folklorik Değerler:
İlçe düğünleri oldukça eğlenceli geçer. Oyunlar davul ve zurna eşliğinde oynanır. Düğünde davetlilere çeşitli ikramlarda bulunulur. Kına gecesi eğlencesi de yapılır.
Yemekler:
En önemli yemek içli mantıdır. Kıymalı ve cevizli olarak yapılan mantı sarımsaklı yoğurtla yenir. Ördek ve Tavuk etinden tirit de yapılır.

Like it? Share with your friends!

183

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ayberk Erkin

Yazar
Choose A Format
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Image
Photo or GIF